Ana ayfa  Hakkimizda    Bagis  Biliyormuydunuz   Galeri   Siir  sayfa bilgi   İletisim
DUYRULAR.Adli Yargı;

EMEKLİ HAKİM AV. MEHMET YAMAN

ADLİ YARGI MENSUPLARI DA, KUSURLARI ORANINDA TAZMİNATA MAHKUM EDİLEBİLMELİDİRLER.

ADLİ YARGİI;

ADLİ YARGI MENSUPLARI DA, KUSURLARI ORANINDA TAZMİNATA MAHKUM EDİLEBİLMELİDİRLER.
 

  Bilindiği gibi, kamuda görev yapan tüm memurlar ve amirler, yaptıkları görev sırasında, kusurlu hareket ederlerse, kusurlarının bedellerini, vatandaşlara verilen zarar ve bu zararda oluşan kusurları oranlarında, tazminat öderler. Bu sorumluluk, çağdaş hukuk anlayışının bir gereği olarak, temel hak ve özgürlükler arasında vatandaşlara tanınmış bir haktır.

   İdari görevlerde bulunan amirlerle ilgili mevzuat hükümleri bu yolda iken, adli görevde bulunan amirlerde, böyle bir sorumluluk bulunmadığını görüyoruz. Bir ara bu konuda mevzuat geliştirmeleri yapılmış ve bu geliştirmeler, hakim ve savcılarımızı daha dikkatli ve adaletli olmaya sevk ediyordu. Bir eski yargı mensubu olarak, meslektaşlarımızla olan ilişkilerimizde, bunun tezahurlarını açıkça görüyor ve memnuniyetimizi belirtiyorduk.
   
Ancak sonradan, bazı mülahazalarla, hakim ve savcılarımızın böyle bir sorumluluk taşımayacaklarına ilişkin, mevzuat ayarlaması yapıldı ve eski haline dönüldü. Yani, çağdaş hukuk ve temel insan hak ve özgürlükleri açısından, açık bir biçimde geriye dönüş ve kayıplar yaşandı.
   
Bununla hakim ve savcılar ne kazandı ve halkımız ne kaybetti?.. Bu sorunun cevabını, bu yazımızı okuyan dostlarımız, az çok bulurlar. Ama açık ve sarih bir biçimde bu arif halkımıza, tekraren anlatalım ki,  yargı mensupları arasında, empatik yaklaşım, bihakkın vicdani sorumluluk duygusuyla hareket etme gibi, kişinin ahlak değerlerinin etkinliğine dayalı davranışlarda, seviyeler maalesef zaman zaman düştü. Eskiden, verilen yanlış kararlarda oluşacak ferdi sorumluluk ve maddi tazminat hükümlülüğü, yargı mensuplarımızı ciddi olmaya ve verilen kararlarla, yapılan eylem ve işlemlerde daha dikkat ve itinaya sevk ediyorken, sonradan halkımız ve demokrasimiz aleyhine oluşan bu kaybımız, bazı sorumsuz yargı mensuplarını, “keyfe ma yeşa’” tutum ve tavırlara sevk etti. Zaten oluşturulan yasal koruma zırhları da üzerlerindeyken, keyfi ve sorumsuz hareketler, gayr-i adil davranışlar, başına buyruk eylemler, yargı alanı ve yargı bürokrasisi içinde sıkça görür hale geldik.
  
Bizim içerden ve dışarıdan tanık olduğumuz bu misillu davranışlara, sanırım bir takım sade vatandaşlar da tanık, ya da muhatap olmuşlardır.

   Bu yanlışlıklara ve bazı adaletsiz davranışlara bir an önce son vermek açısından, 

"ADLİYE VE ADLİ BÜROKRASİ İÇİNDE ADLİ YARGI MENSUBUOLARAK GÖREV YAPAN AMİRLERİN DE, KUSURLARI ORANINDA, HUKUKİ SORUMLULUKLARINA İLİŞKİN YASAL DÜZENLEMENİN, HİÇ VAKİT KAYBETMEDEN, ACİLEN YAPILMASI" ve çağdaş hukuk kazanımlarının sağlanması ile, mağdur olan vatandaşlarımızın bu mağduriyetlerini giderici kesin yasal düzenlemelerin yapılması için, ülkemiz yöneticileri ile yasa koyucularımızı, göreve davet ediyoruz.
   Saygılarımızla. 

 

ÖNEMLİ OLAN HİZMETTİR.
''"KUDRET..''  
 
 
 
Ana Sayfa    Hakkımızda    Bağış    Biliyormuydunuz   Galeri   Şiir   sayfa bilgi   İletişim   Birlik & Beraberlik & Yaşam


Kumrular Caddesi Şehit Adem Yavuz Sokak 15/18 Kızılay/Ankara
Tel : 0312 478 0707 Cep: 0534 677 7041